Click to Skip Ad
Closing in...

Critics’ Choice Television Award Nominations Led by HBO with 21, Surprising Omissions

Photo of Anne Thompson By Anne Thompson | Thompson on Hollywood May 22, 2013 at 1:15PM

Nominations are in for the third annual Critics’ Choice Television Awards, which will be held the evening of Monday, June 10, 2013 at The Beverly Hilton Hotel. The Broadcast Television Journalists Association (BTJA) nominates and votes for the awards. For the first time the show, hosted by "Parks and Recreation" star Retta, will be webcast live on UStream.
5
Damian Lewis and Claire Danes of 'Homeland'
Damian Lewis and Claire Danes of 'Homeland'

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
•       Bryan Cranston (Breaking Bad) – AMC
•       Damian Lewis (Homeland) – Showtime
•       Andrew Lincoln (The Walking Dead) - AMC
•       Timothy Olyphant (Justified) – FX
•       Matthew Rhys (The Americans) – FX
•       Kevin Spacey (House of Cards) – Netflix

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
•       Claire Danes (Homeland) – Showtime
•       Vera Farmiga (Bates Motel) – A&E
•       Julianna Margulies (The Good Wife) – CBS
•       Tatiana Maslany (Orphan Black) – BBC America
•       Elisabeth Moss (Mad Men) – AMC
•       Keri Russell (The Americans) – FX

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
•       Jonathan Banks (Breaking Bad) – AMC
•       Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones) – HBO
•       Michael Cudlitz (Southland) – TNT
•       Noah Emmerich (The Americans) – FX
•       Walton Goggins (Justified) – FX
•       Corey Stoll (House of Cards) – Netflix

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
•       Jennifer Carpenter (Dexter) – Showtime
•       Emilia Clarke (Game of Thrones) – HBO
•       Anna Gunn (Breaking Bad) – AMC
•       Regina King (Southland) – TNT
•       Monica Potter (Parenthood) – NBC
•       Abigail Spencer (Rectify) – Sundance

BEST GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES
•       Jim Beaver (Justified) – FX
•       Jane Fonda (The Newsroom) – HBO
•       Martha Plimpton (The Good Wife) – CBS
•       Carrie Preston (The Good Wife) – CBS
•       Diana Rigg (Game of Thrones) – HBO
•       Jimmy Smits (Sons of Anarchy) – FX

BEST MOVIE OR MINI-SERIES
•       American Horror Story: Asylum – FX
•       Behind the Candelabra – HBO
•       The Crimson Petal and the White – Encore
•       The Hour – BBC America
•       Political Animals – USA
•       Top of the Lake – Sundance

BEST ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES
•       Benedict Cumberbatch (Parade's End) – HBO
•       Matt Damon (Behind the Candelabra) – HBO
•       Michael Douglas (Behind the Candelabra) – HBO
•       Toby Jones (The Girl) – HBO
•       Al Pacino (Phil Spector) – HBO
•       Dominic West (The Hour) – BBC America

BEST ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES
•       Angela Bassett (Betty & Coretta) – Lifetime
•       Romola Garai (The Hour) – BBC America
•       Rebecca Hall (Parade's End) – HBO
•       Jessica Lange (American Horror Story: Asylum) – FX
•       Elisabeth Moss (Top of the Lake) – Sundance
•       Sigourney Weaver (Political Animals) – USA

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE OR MINI-SERIES
•       James Cromwell (American Horror Story: Asylum) – FX
•       Peter Mullan (Top of the Lake) – Sundance
•       Zachary Quinto (American Horror Story: Asylum) – FX
•       Sebastian Stan (Political Animals) – USA
•       David Wenham (Top of the Lake) – Sundance
•       Thomas M. Wright (Top of the Lake) – Sundance

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR MINI-SERIES
•       Ellen Burstyn (Political Animals) – USA
•       Sienna Miller (The Girl) – HBO
•       Sarah Paulson (American Horror Story: Asylum) – FX
•       Lily Rabe (American Horror Story: Asylum) – FX
•       Imelda Staunton (The Girl) – HBO
•       Alfre Woodard (Steel Magnolias) – Lifetime

BEST REALITY SERIES
•       Duck Dynasty – A&E
•       The Moment – USA
•       Pawn Stars – History Channel
•       Push Girls – Sundance
•       Small Town Security – AMC
•       Wild Things with Dominic Monaghan – BBC America

BEST REALITY SERIES - COMPETITION
•       Chopped – Food Network
•       Face Off – Syfy
•       Shark Tank - ABC
•       So You Think You Can Dance – FOX
•       Survivor – CBS
•       The Voice – NBC

BEST REALITY HOST
•       Tom Bergeron (Dancing With the Stars) – ABC
•       Cat Deeley (So You Think You Can Dance) – FOX
•       Gordon Ramsay (Hell’s Kitchen/Masterchef) – FOX
•       RuPaul (RuPaul’s Drag Race) – Logo
•       Ryan Seacrest (American Idol) – FOX
•       Kurt Warner (The Moment) – USA

BEST TALK SHOW
•       Conan – TBS
•       The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central
•       The Ellen DeGeneres Show – Warner Brothers Television Distribution
•       Jimmy Kimmel Live! – ABC
•       Late Night with Jimmy Fallon – NBC
•       Marie – Hallmark Channel

BEST ANIMATED SERIES
•       Adventure Time – Cartoon Network
•       Archer – FX
•       Phineas and Ferb – Disney Channel
•       Regular Show – Cartoon Network
•       The Simpsons – FOX
•       Star Wars: The Clone Wars – Cartoon Network

Submissions are still being accepted for The Most Exciting New Series category, which will be announced on Monday, June 3. Nominated programs and performances aired between June 1, 2012 and May 31, 2013. Bob Bain will executive produce the show for Bob Bain Productions.

This article is related to: TV, Television, Top of the Lake, TV Reviews, Homeland, Mad Men, Behind the Candelabra , Matt Damon, Michael Douglas


E-Mail Updates