Click to Skip Ad
Closing in...

Producers Guild TV Award Nominees: 'Homeland,' 'Downton Abbey,' 'Game of Thrones,' 'Breaking Bad,' 'Mad Men' & More

Awards
by Beth Hanna
November 28, 2012 1:18 PM
0 Comments
  • |
"Louie"

The Producers Guild of America has chosen nominees for Television Series/Specials and Digital Series. The winners will be announced at the PGA Awards on January 26 at the Beverly Hilton. Among the nominees are "Breaking Bad," "Downton Abbey," "Mad Men," "Homeland," "Game of Thrones," "Modern Family," "30 Rock," "American Masters," "Inside the Actors Studio," "The Colbert Report," "Saturday Night Live," "The Amazing Race" and many more.

Full list below.

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Breaking Bad” (AMC)

Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

“Downton Abbey” (PBS)

Producers: Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge

“Game of Thrones” (HBO)

Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

“Homeland” (Showtime)

Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

“Mad Men” (AMC)

Producers: Jon Hamm, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Victor Levin, Blake McCormick, Matthew Weiner

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

“30 Rock” (NBC)

Producers:  Irene Burns, Kay Cannon, Robert Carlock, Vali Chandrasekaran, Luke Del Tredici, Tina Fey, Matt Hubbard, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan, Jeff Richmond, John Riggi, Josh Siegal, Ron Weiner

“The Big Bang Theory” (CBS)

Producers:  Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu, Bill Prady 

“Curb Your Enthusiasm” (HBO)

Producers: Alec Berg, Larry Charles, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer, Laura Streicher

“Louie” (FX)

Producers:  Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K.

“Modern Family” (ABC)

Producers:  Cindy Chupack, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff,  Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“American Masters” (PBS)

Producers: Prudence Glass, Susan Lacy, Julie Sacks 

“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)

Producers:  Christopher Collins, Mike Steed, Lydia Tenaglia, Tom Vitale, Sandy Zweig

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)

Producers:  Thom Beers, Jeff Conroy, Sean Dash, John Gray, Sheila McCormack, Bill Pruitt, Decker Watson

“Inside the Actors Studio” (Bravo)

Producers: Producer eligibility pending

“Shark Tank” (ABC)

Producers: Rhett Bachner, Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Brien Meagher, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Paul Sutera, Patrick Wood

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“The Colbert Report” (Comedy Central)

Producers: Meredith Bennett, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

“Jimmy Kimmel Live” (ABC)

Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Jennifer Sharron

“Late Night with Jimmy Fallon” (NBC)

Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker

“Real Time with Bill Maher” (HBO)

Producers:  Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin 

“Saturday Night Live” (NBC)

Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

“The Amazing Race” (CBS)

Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

“Dancing with the Stars” (ABC)

Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

“Project Runway” (Lifetime)

Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

“Top Chef” (Bravo)

Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

“The Voice” (NBC)

Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Jamie Evans, Chad Hines, Audrey Morrissey, Richard A. Pizante, David Pritikin, Jim Roush, Nicolle Yaron (additional producers eligibility pending)

The Award for Outstanding Sports Program:

“24/7” (HBO)

“Catching Hell” (ESPN)

“The Fight Game with Jim Lampley” (HBO)

“On Freddie Roach” (HBO)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (HBO)

 The Award for Outstanding Children’s Program:

“Good Luck Charlie” (Disney Channel)

“iCarly” (Nickelodeon)

“Phineas and Ferb” (Disney Channel)

“Sesame Street” (PBS)

“The Weight of the Nation for Kids: The Great Cafeteria Takeover” (HBO)

The nominees of the Award for Outstanding Digital Series are listed below in alphabetical order:

“30 Rock: The Webisodes” (www.nbc.com)

“Bravo’s Top Chef: Last Chance Kitchen” (www.bravotv.com)

“Dexter Early Cuts: All in the Family” (www.sho.com)

“The Guild” (www.watchtheguild.com)

“H+ The Digital Series” (www.youtube.com/user/HplusDigitalSeries)

“Red vs. Blue” (www.roosterteeth.com)

0 Comments

Free Indie Movies and Documentaries    

Email Updates

Most "Liked"

  • Sony Counters Bad Press with 'Spider-Man' ...
  • PBS Preview: Six New 'Makers' Documentaries ...
  • Toronto Film Festival Global Summit ...
  • Distribution Maestro Jeff Blake Exits ...
  • Trailers From Hell Loves 'All That ...
  • FIRST LOOK: Toronto Best Actress Candidate ...
  • Which World Premieres Did Venice La ...
  • Parker Posey and Jamie Blackley Will ...
  • Get Tied Down With First Trailer for ...
  • Not Into 'Hercules'? Here Are 6 Alternatives ...