Producers Guild Picks Top Ten Including Surprise Entries 'Bridesmaids,' 'The Girl with the Dragon Tattoo,' 'Ides of March'

Awards
by Anne Thompson
January 3, 2012 12:29 PM
0 Comments
  • |

Remember that the Producers Guild of America (PGA) has picked ten film nominations for 2011--the Academy may only pick seven or eight under their new rules favoring number one votes. Thus "Bridesmaids," "The Girl with the Dragon Tattoo" and "The Ides of March" may not make it into the Oscar Best Picture race. But it is a bad day indeed for the films that did not make the list at all, including "The Tree of Life," "J. Edgar," "Tinker Tailor Soldier Spy" and "Extremely Loud & Incredibly Close." While passionate fans could still push "The Tree of Life" into Oscar contention, its climb just got steeper.

Among the animated films, omitted from the top five are "Rio," "Arthur Christmas" and "Winnie the Pooh." The Academy Animation Branch, however, may not consider Steven Spielberg's "The Adventures of Tintin," which is performance capture, to be animation.

The awards ceremony will be held at the Beverly Hilton on on January 21, 2012. This year, the PGA will also award special honors to Leslie Moonves (Milestone Award), Steven Spielberg (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), Don Mischer (Norman Lear Achievement Award in Television), Stan Lee (Vanguard Award), and Angelina Jolie's "In the Land of Blood and Honey" (The Stanley Kramer Award). The 2012 Producers Guild Awards co-chairs are Paula Wagner and Michael Manheim.

 The 2012 Producers Guild nominated films and television programs are listed below in alphabetical order by category, along with producers.

The theatrical motion picture nominees are:

Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures:

THE ARTIST
Producer: Thomas Langmann

BRIDESMAIDS
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel, Clayton Townsend

THE DESCENDANTS
Producers: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor

THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO
Producers: Ceán Chaffin, Scott Rudin

THE HELP
Producers: Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green

HUGO
Producers: Graham King, Martin Scorsese

THE IDES OF MARCH
Producers: George Clooney, Grant Heslov, Brian Oliver

MIDNIGHT IN PARIS
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum

MONEYBALL
Producers: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt

WAR HORSE
Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

 The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Animated Theatrical Motion Pictures:

 
THE ADVENTURES OF TINTIN
Producers: Peter Jackson, Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

CARS 2
Producer: Denise Ream

KUNG FU PANDA 2
Producer: Melissa Cobb

PUSS IN BOOTS
Producers: Joe M. Aguilar, Latifa Ouaou

RANGO
Producers: John B. Carls, Gore Verbinski

 

The television nominees are:

 

The David L. Wolper Producer of the Year Award in Long-Form Television:

 

“Cinema Verite” (HBO)
Producers: Zanne Devine, Karyn McCarthy

“Downton Abbey” (Masterpiece) (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame

“The Kennedys” (ReelzChannel)
Producers: Jon Cassar, Jonathan Koch, Stephen Kronish, Steve Michaels, Michael Prupas, Jamie Paul Rock, Joel Surnow

“Mildred Pierce” (HBO)
Producers: Todd Haynes, Pamela Koffler, Ilene S. Landress, Christine Vachon

“Too Big To Fail” (HBO)
Producers: Carol Fenelon, Jeffrey Levine, Paula Weinstein

 

*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

 

In December 2011, the Producers Guild of America announced the Documentary Theatrical Motion Picture, Television Series and Non-Fiction Television Nominations; the following list includes complete producer credits.

 

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Documentary Theatrical Motion Pictures:

 

BEATS, RHYMES & LIFE: THE TRAVELS OF A TRIBE CALLED QUEST

Producers: Michael Rapaport, Edward Parks (*additional producers eligibility pending arbitration completion)

 

BILL CUNNINGHAM NEW YORK

Producer: Philip Gefter

 

PROJECT NIM

Producer: Simon Chinn

 

SENNA

Producer: James Gay-Rees

 

THE UNION

Producers: Cameron Crowe, Michelle Panek

 

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

 

“30 Rock” (NBC)

Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, John Riggi, Don Scardino

 

“The Big Bang Theory” (CBS)

Producers:  Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima, Bill Prady

 

“Glee” (FOX)

Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein

 

“Modern Family” (ABC)

Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Dan O’Shannon, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

           

“Parks and Recreation” (NBC)

Producers: Greg Daniels, Dan Goor, Howard Klein, Amy Poehler, Morgan Sackett, Michael Schur

 

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

 

“Boardwalk Empire” (HBO)

Producers: Eugene Kelly, Howard Korder, Stephen Levinson, Martin Scorsese, Rudd Simmons, Tim Van Patten, Terence Winter

 

“Dexter” (Showtime)

Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Chip Johannessen, Robert Lloyd Lewis

 

“Game of Thrones” (HBO)

Producers: David Benioff, Frank Doelger, Mark Huffam, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

 

“The Good Wife” (CBS)

Producers: Brooke Kennedy, Michelle King, Robert King, Ridley Scott, Tony Scott, David W. Zucker

 

“Mad Men” (AMC)

Producers: Jonathan Abrahams, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Dahvi Waller, Matthew Weiner

 

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

 

“The Colbert Report” (Comedy Central)

Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart (*additional producers eligibility pending arbitration completion)

 

“The Ellen DeGeneres Show” (Syndicated)

Producers: Mary Connelly, Ellen DeGeneres, Melissa Geiger Schrift, Ed Glavin, Andy Lassner, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt

 

“Real Time with Bill Maher” (HBO)

Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

           

“Saturday Night Live” (NBC)

Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney

 

“The 64th Annual Tony Awards” (CBS)

Producers: Ricky Kirshner, Glenn Weiss

 

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

 

“The Amazing Race” (CBS)

Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

 

“American Idol” (FOX)

Producers: Charles Boyd, Cecile Frot-Coutaz, Simon Fuller, Patrick Lynn, Nigel Lythgoe, Megan Michaels, Ken Warwick

 

“Dancing with the Stars” (ABC)

Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur, Rob Wade

 

“Project Runway” (Lifetime)

Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

           

“Top Chef” (Bravo)

Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait           

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

 

“30 for 30” (ESPN)

Producers: John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons

 

“American Masters” (PBS)

Producers: Susan Lacy, Julie Sacks

 

“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)

Producers: Christopher Collins, Julie Lei, Lydia Tenaglia, Tom Vitale

 

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)

Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, John Gray, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Bill Pruitt, Matt Renner

           

“Undercover Boss” (CBS)

Producers: Chris Carlson, Susan Hoenig, Eli Holzman, Sandi Johnson, Stephen Lambert, Allison Schermerhorn

 

**Below are new categories for the 2012 Producers Guild Awards; three television categories and one web category. As such, these programs were not vetted for producer eligibility this year but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 21st:

 

News Programs:

 

“Anderson Cooper 360” (CNN)

 

“BBC World News America” (BBC)

 

“NBC News with Brian Williams” (NBC)

 

“The Rachel Maddow Show” (MSNBC)

 

“60 Minutes” (CBS)

 

Sports Programs: (*There was a tie, which is why there are six nominees.)

 

“Monday Night Football” (ESPN)

 

“Real Sports with Bryant Gumbel” (HBO)

 

“Sports Center” (ESPN)

 

“30 for 30” (ESPN)

 

“2010 FIFA World Cup” (ABC / ESPN / ESPN2)

 

“U.S. Open Tennis Championship” (CBS / ESPN2 / Tennis Channel)

 

Children’s Programs:

 

“Dora the Explorer” (Nickelodeon)

 

“iCarly” (Nickelodeon)

 

“Phineas and Ferb” (Disney Channel)

 

“Sesame Street” (PBS)

 

“SpongeBob Squarepants” (Nickelodeon)

 

Web Series:

 

“Ask a Ninja” (blip.tv)

 

“The Guild” (WatchTheGuild.com)

 

“Parks and Recreation Presents: ‘April & Andy’s Road Trip’” (NBC.com)

 

“30 Rock Presents Jack Donaghy, Executive Superhero” (NBC.com)

 

“Web Therapy” (LStudio.com)

Awards
  • |

More: Awards, Awards, Oscars

You might also like:

0 Comments

Free Indie Movies and Documentaries    

Email Updates

Most "Liked"

  • Academy Reveals Key Dates for the O ...
  • WATCH: It's All Hitting the Fan in New ...
  • This Weekend in Theaters, Johnny Depp ...
  • Pick Hit: Raunchy R-Rated Comedy 'Neighbors,' ...
  • Trailers from Hell on 'Pink Flamingos,' ...
  • WATCH: Trailer for 'Scandal' Star Tony ...
  • Friday Box Office: Sequels Beat New ...
  • HBO Renews 'Veep' and 'Silicon Vall ...
  • WATCH: Director Alexander Payne's Bizarre ...
  • Meron and Zadan Return for Third Round ...